Norge har klagat på att FRA-lagen ger FRA rätt att övervaka Norges Internet då 80% av Norges utrikestrafik går igenom Sverige. Norge vill att de får samma försäkring om att FRA inte får eftersöka norrmän pss som svenska inte skall få övervakas.
Men skall verkligen svenskar inte övervakas av FRA ? För plötsligt har man ändrat från ”Vi är inte intresserade av svenskar” till ”Vi är inte intresserade av vanliga svenskar”.
Vilka är ovanlig svenskar ? Det finns många sätt att gruppera in människor i och gör man det så tillhör alla svenskar någon sorts minoritetsgrupp på ett sätt eller annat. Är journalister ovanlig svenskar ? Är personer som besöker kuba ovanliga svenskar ? Är kommunister ovanliga svenskar ? Är Piratpartister ovanliga svenskar ? Är en person som ofta reser utomlands och ofta besöker balkan och andra krigshärdar och är gift med en utländska samt heter Carl Bildt en ovanlig svensk ?
En sak vet jag i alla fall; norrmän är definitivt ovanlig svenskar.
Pingback: Svenska FRA-lagen kränker norska medborgare och företag | Kulturbloggen