Isobel har rätt! ACTA är dåligt.

Isobel Hadley-Kamptz senaste krönika i Expressen säger allting. När näringsutskottets ledamöter säger att ACTA inte handlar om Internet och så visar det sig inte stämma verkligheten. Då de därmed förlorat sin trovärdighete så skickar de i stället fram statssekreteraren Magnus Granér att säga att Sverige inte skall införa bestämmelserna i ACTA. Jag har träffat Magnus några gånger i Rosenbad och snackat fildelning med honom så han säger säkert sanningen som han ser den.

Problemet är att det är tyvärr inte många vilka tror att statssekreterarens påståenden kanske är hela bilden över vad som kommer att ske i framtiden – det finns tyvärr fall där Sveriges regering ändrat åsikt i kraft av påtryckningar från USA. Skälet till ACTA är att Utvecklingsländerna inte vill gå med på I-ländernas krav på skydd för immaterialrätten för de ser hur dessa undergräver sina länders ekonomier – särskilt då det gäller patent på läkemedel. Utveckingsländerna ser hur dyra läkemedel gör att deras medborgare inte har råd att köpa medicin. ACTA avtalet kan de ses som ett sätt att utestänga U-länderna från världshandel. Skapa en inre kärna dit bara de U-länder som låter USA och resten av I-länderna bestämma över immaterialrätten får vara med.

När det visar sig inte stämma om att Sverige kommer säga nej till att ända lagarna för ACTA  – kommer de då skicka fram justitiemininster Beatrice Ask ?

Såvitt jag vet är det endast ett politiskt parti som vill hjälpa U-länderna och det är Piratpartiet som i sitt principprogram vill avskaffa patent på läkemedel så U-ländernas befolkning får råd att köpa medicin och får en chans att leva och slippa dö pga sämre ekonomi.

Det här inlägget postades i ACTA, lagar, patent. Bokmärk permalänken.

Ett svar till Isobel har rätt! ACTA är dåligt.

  1. Pingback: Jens O. » Blog Archive » Medför Lissabonavtalet en bättre demokrati och styre?