”Det hela var bara en ordväxling på Twitter. Ändå känns det som en sorglig temperaturmätning på valrörelsen 2014.”
via Hat är hat oavsett avsändare – DN.SE.
Alla behöver lära sig att när man skriver något i sociala media så är det viktigt att man inser att det är detsamma som att skrika ut det man skriver – mitt på torget till alla som är inom hörhåll.
Det är något som en del personer fått dyrköpt erfara. För man är inte privat i sociala media. Man är publik och bör inte säga mycket mer än man kan stå för i den debattartikel i en tidning.
Att avreagera sig och säga saker i frustration är inte bra för det kan misstolkas då det man säger faktiskt kanske inte menas. I sociala medier så är det självcensur som gäller. Man måste tänka på andra människor rätt att få leva i fred och därför bör man tänka på att då inte uttrycka saker som skadar andra i sociala media som alla kan läsa.
Sociala media är detsamma som att skriva ut budkskapet på stans lokal torg. Kan du inte skrika det där. Skriv det inte i sociala media.