Piratpartiets årsmötet avslutat – nu börjar Linuxföreningens årsmöte

Nu är Piratpartiets årsmöte avslutat och just nu är styrelsen där:

Sammankallande
Marit Deldén
Ledamöter med mandat t o m 2011-12-31
Anna Svensson, Mårten Fjällström, Rickard Olsson

Ledamöter med mandat t o m 2012-12-31
Christian Engström, Johanna Julén, Sammy Nordström, 2 vakanser
Ledamöter med mandat t o m 2013-12-31
Torbjörn Wester, Henrik Brändén, Emil Isberg, Rick Falkvinge , Mattias Bjärnemalm
Suppleanter
Förstasuppleant (mandat t o m 2011-12-31): Anders Nordin
Andrasuppleant (mandat t o m 2011-12-31): Christoffer Willenfort

Christian Engström har aviserat sin avgång så han kommer avgå och ersättas på Höstmötet. På höstmötet blir det då 5 ordinarie för val till 2014-12-31 och 3 omval för mandat till 2012-12-31 uppe för val till ledamot i styrelsen.

Idag kl 19.30 så är det dags för årsmötet i Svenska Linuxföreningen och jag tänkte avgå som ordförande och i stället ingå i styrelsen förmodligen tänkte jag sikta på att bli vice styrelseordförande med uppgift att sköta föreningens presskontakter och hantera våra uppdrag som remissinstans samt stötta den nya ordföranden. Jag känner att det är dags för någon ny att ta över som ordförande och driva föreningens verksamhet.

Skall bli skönt när alla formalia är avslutade om man kan återgå till att göra riktiga saker.